Inquire Now

Upper School Champions and Middle School Reserve Champions at November 15 IEA Competition

2014_IEAChampsNov15Both Upper and Middle School Interscholastic Equestrian Association (IEA) teams competed to great success at the IEA show hosted at home on Saturday, November 15th. Against tough competition from nine other school or barn teams, the Upper School team placed first (Champion) and against a field of eight school or barn teams, the Middle School team earned second (Reserve Champion). (Individual highlights are below). IEA Coach and Director of Riding Mina Payne Williams ’78 said, “Both teams are getting into the groove of the season. They are really beginning to understand the nature of IEA competition, and as a team, they are really coming together which is evident in our success so far.”

With this win and their early season success, the Upper School team has already exceeded the 20 points they need to qualify for the Zone 1, Region 12 Semifinals to be hosted at home on February 28, 2015. The Middle School team has earned 11 of the 20 points they need to qualify, but with two shows remaining in their competition schedule (Windcrest Farm on December 6th and Mt. Holyoke on December 14th), they are hopeful they can achieve the points they need.

Additionally, ten of fifteen Upper School IEA team members and three of the five Middle School IEA team members have already qualified individually to compete in the semifinals.

Both teams will next compete on December 6th at Windcrest Farm in Connecticut.

Individual highlights from the November 15th IEA Show at Stoneleigh-Burnham School:

Upper School IEA Team
Maria (Mily) Ayala ’19 – 2nd in Beginner Flat
Heather DiGregorio ’15 – 2nd in Open Flat
Francesca Eremeeva ’15 (co-captain) – 2nd in Open Fences, 1st in Open Flat
Olivia Fernandez ’15 – 1st in Intermediate Flat
Kaleigh Intrator ’15 (co-captain) – 2nd in Intermediate Flat
Grace Powers ’15 – 3rd in Open Flat
Julia Thayer ’18 – 1st in Intermediate Fences
Maren Vogel ’17 – 1st in Novice Fences, 1st in Novice Flat
Ellie Waugh ’17 – 1st in Open Fences, 2nd in Open Flat
Amanda Chmyzinski (Community Riding program) – 1st in Novice Flat
Colby Maynard (Community Riding program) – 1st in Novice Fences, 2nd in Novice Flat

Middle School IEA Team
Claudette Villa Issa ’19 – 2nd in Future Novice Flat
Montserrat (Montse) Cervello ’19 – 1st in Future Beginner Flat
Dizarre Lopez (Community Riding program) – 2nd in Future Intermediate Flat